پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان بدون داربست

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست یکی از روش های جلوگیری از ریزش نما ها و مقاوم سازی آنها، استفاده از روش پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ها می باشد. ریزش سنگ نماها در ساختمان ها می تواند خسارت های زیادی را به همراه داشته باشد. در حال حاضر استفاده از روش پیچ و رولپلاک ساختمان یک راهکار کاربردی و مناسب است. در ادامه به بررسی بیشتر این روش و کاربرد آن جهت مقاوم سازی نما در ساختمان ها خواهیم پرداخت.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست چیست؟

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست یک راهکار عالی برای رفع نقص و شکستگی هایی است که در نمای ساختمان ها ایجاد می شود. شکستگی و تخریب نما در ساختمان ها ناشی از شرایط آب و هوایی و شیمیایی سنگ ها است. از پیچ و رولپلاک کردن ساختمان ها جهت ترمیم و محکم کردن این سنگ نماها استفاده می شود. امروزه شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت دارند که روش کار آنها با یکدیگر متفاوت است. پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان بدون داربست یکی از کاربردی ترین روش ها است که توسط کارشناسان و فعالان این حوزه انجام می گیرد.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست توسط چه کسانی انجام می شود؟

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست زمانی که سنگ نمای ساختمان ها دچار ریزش یا شکستگی می شود، قابل اجرا است. ایجاد این موارد در سنگ نماها یک نوع هشدار به صاحب ساختمان است تا جهت پیشگیری از ایجاد حادثه نسبت به مقاوم سازی آن اقدام کند. یکی از موارد مهم در این زمینه، واگذاری این کار به افراد متخصص و کار بلد است. انجام این کار توسط راپل کاران صورت می گیرد که بدون داربست و تنها با یک طناب به بالاترین بخش‌ها در نمای ساختمان‌ها دسترسی دارند.

جهت اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست، مراکز و افراد زیادی در حال حاضر فعالیت دارند. نکته مهم در خصوص اجرای این کار، تخصص و مهارت اجرا کنندگان است. این مجموعه ها با توجه به نوع نمای ساختمان و مصالحی که در آن به کار رفته، از بهترین و کاربردی ترین روش جهت ترمیم و مقاوم سازی استفاده می کند. استفاده از ابزارهای استاندارد و رعایت نکات فنی در طول اجرای پروژه ها، جزء موارد مهمی است که برای متخصصین مجموعه های معتبر و کار بلد اهمیت دارد.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست با طناب

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست

امکان پیچ رولپلاک کردن تمام سنگ های ساختمانی وجود دارد؟

سوالی که شاید برای بسیاری از افراد پیش آید این است که آیا امکان پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست در تمام سنگ نماها وجود دارد؟ نظر افراد متخصص و پیمانکار در این زمینه به این صورت است که مقاوم‌سازی و ترمیم با این روش به وضعیت سنگ نماها بستگی دارد. از جمله سنگ های نمایی که می توان برای ترمیم و مقاوم سازی انها از پیچ و رولپلاک کردن استفاده کرد عبارتند از:

 • مرمر
 • گرانیت
 • تراورتن
 • سرامیک

خصوصیات فیزیکی هر کدام از سنگ ها در اجرا یا عدم اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست تاثیرگذار است. برخی از سنگ نماها دارای ضخامت بسیار کمی می باشند که در چنین شرایطی امکان پیچ و رولپلاک کردن آنها بسیار سخت است چون احتمال آسیب و شکستگی وجود دارد. برخی از سنگ ها مثل سنگ تراورتن نیز که بافت شکننده‌ای دارد، امکان اجرای این کار را بسیار سخت و گاهی غیر ممکن می کند. البته مواقعی که سنگ نما برای مدت زمان طولانی روی دیوار نصب بوده و فرسوده شده باشد نیز اجرای این کار را دچار مشکل می‌کند. به همین دلیل نوع و شرایط سنگ نما در ساختمان ها، تعیین کننده اجرای این روش مقاوم سازی است.

مصالح کار پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست

جهت اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست، نیاز به یکسری مصالح و ادوات است. برخی از این لوازم توسط کارفرما و بعضی دیگر نیز از طریق شرکت یا فرد اجرا کننده تامین می شود. با توجه به اجرای این کار بدون داربست، ابتدایی ترین و اصلی ترین لوازم مورد نیاز، وسایل و ابزار لازم برای آویزان شدن نیرو یا فرد است. انواع وسایلی که در این کار استفاده می شوند باید هیچگونه ایرادی نداشته و متناسب با استانداردهای بین المللی باشند. از ضروری ترین لوازم جهت پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان ها بدون داربست، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • طناب های حمایت و آویز
 • آیدی (وسیله برای کنترل حرکت فرد)
 • هارنس (کمربند متصل به فرد یا نیرو)
 • شانت (وسیله متصل به طناب برای حمایت نیرو)
 • کارابین های فولادی (جهت اتصال طناب ها به کارگاه و اتصال آیدی به هارنس)
 • کارابین های معمولی (برای اتصال سطل های پیچ، دریل و رولپلاک به هارنس)

پیچ و رولپلاک نمای

پیچ و رولپلاک

انواع رولپلاک های کاربردی در سنگ نمای ساختمان ها

به دلیل کاربرد بالای نمای سنگی در کشور، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست کاربرد بسیار بالایی دارد . نماهای سنگی با قیمت بالاتری انجام می شوند و نیاز به مراقبت و نگهداری نیز دارند که معمولا هزینه آن بالاتر است. رولپلاک‌ها یکی از کاربردی‌ترین روش‌های ترمیم و نگهداری از سنگ نماها می‌باشد که در سه نوع دانه‌ای، متری و طبقاتی به کار می رود. نمونه های دانه ای جهت بالا بردن کیفیت و ماندگاری سنگ نماها به کار می‌رود که انجام آن باید توسط افراد متخصص انجام شود. سایر نمونه های روپلاک ها نیز با توجه به نوع سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب مناسب ترین روش رولپلاک ها نیز باید توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود.

استفاده از دریل در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست

یکی از ابزارهای مهم و کاربردی که در اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست به کار می رود، دریل می باشد. از این ابزار برای بستن پیچ ها استفاده می کنند که در قسمت سری آنها از سه سر پیچ بند استفاده می شود. انواع این سر پیچ بتدها در دو نوع دوسو و چهارسو طراحی می‌شوند که با توجه به نوع پیچ می‌توان از سری مناسب استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود که این دریل‌ها مجهز به کنترل دور سرعت باشند تا بتوان سرعت بستن پیچ را برای جلوگیری از آسیب به سنگ نماها کنترل کرد. یکی از مسائلی که هنگام استفاده از دریل ها وجود دارد، حفظ تعادل نیرو یا فرد می باشد.

هنگام کار با دریل برای اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست، از چکش‌های مخصوص یا زنجیر و قلاب برای حفظ تعادل نیرو استفاده می‌کنند. استفاده از این ابزارها باعث می‌شود تا هنگام کار با دریل ها، نیرو بتواند تعادل خود را به خوبی حفظ کرده و مشکلی ایجاد نشود.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست

مته های مخصوص رولپلاک نمای ساختمان

انتخاب نوع مته نیز در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست اهمیت دارد که در دو نوع چهار شیار و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه های چهار شیار در دو نوع چهار پره و دو پره کاربرد دارد که برای سوراخ کاری انواع سنگ نماها به کار می روند. سایز پیچ ها باید با اندازه مته یکی باشد چون در غیر اینصورت امکان شل شدن و افتادن مجدد سنگ نما وجود دارد. مته های چهار شیار با طول های ۱۱ و ۱۶ سانت طراحی می شوند که نمونه های ۱۱ سانتی کاربرد بیشتری دارند. دسته بندی دیگر مته ها برای پیچ و رولپلاک سنگ نما، نمونه های گیربکسی یا گرانیتی می باشند. در انتخاب این نوع مته ها نیز باید به جنس و سایز آنها توجه داشت تا کار به صورت اصولی انجام شود.

مصالح لازم برای پوشاندن روی پیچ ها

یکی از مراحل کار پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست، پوشاندن روی پیچ ها است تا زیبایی نما تحت تاثیر قرار نگیرد. برای پوشاندن روی پیچ ها از دو روش بتونه و رنگ استفاده می شود که کاربرد هر کدام از این روش ها به نوع سنگ نما بستگی دارد. یکی از روش های کاربردی که زیبایی خاصی نیز دارد، بتونه بوده ولی ماندگاری آن نسبت به روش دیگر کمتر است. بتونه کاری به مرور زمان و با جذب آب و تابش نور آفتاب، تیره می شود. در بتونه کاری از سیمان سفید و پودرهای رنگی استفاده می شود تا ماده ای همرنگ نوع سنگ را استفاده کنند.

کاربرد رنگ نیز یکی دیگر از روش هایی است که جهت پوشاندن پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست استفاده می شود. این روش نسبت به روش بتونه دارای ماندگاری بالایی بوده و به مرور زمان تغییر پیدا نمی کند. البته استفاده از رنگ نسبت به بتونه زیبایی کمتری داشته و در نمای ساختمان ها قابل مشاهده است. انتخاب و استفاده از هر کدام از این روش ها به عهده مشتری و البته شرایط نمای سنگی ساختمان ها می باشد.

پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

نکات مهم فنی در خصوص پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

دو بخش مهم و اساسی در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست وجود دارد. یکی از آنها استفاده از مصالح و ابزار استاندارد و باکیفیت بوده و دیگری نیز رعایت نکات فنی می باشد. در ادامه به برخی از مهمترین این نکات در اجرای کار اشاره خواهیم کرد.

 • فاصله پیچ های استفاده شده از یکدیگر: یکی از موارد مهمی که توسط افراد متخصص در این زمینه رعایت می شود، تعداد و فاصله پیچ ها از یکدیگر است. تعداد پیچ ها نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشند چون در هر دو حالت باعث آسیب به نمای ساختمان ها خواهد شد. تعداد پیچ ها به ابعاد سنگ ها بستگی دارد که به دلیل یکسان بودن عرض ها، طول سنگ است که اهمیت دارد. معمولا به ازای هر ۵۰ سانت طول از یک پیچ استفاده می شود.
 • مهار سنگ های شل یا در معرض ریزش: اکثر افراد زمانی جهت پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان اقدام می کنند که نما دچار ریزش یا شل شده است. با توجه به احتمال بالای سنگ های شل شده در نمای ساختمان ها، اصلی ترین کار، پیدا کردن سنگ های شل و مهار آنها توسط چسب های مخصوص است. انجام این کار باعث پیشگیری در ایجاد خطر و هزینه های بیشتر خواهد شد.
 • استفاده از دریل های مناسب برای سنگ نماهای ریزتر: انتخاب ابزار مناسب یکی از مهمترین اصول فنی در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست است. سنگ نماهای ظریف و ریز معمولا بافت شکننده ای دارند و باید ابزاری متناسب با بافت آنها استفاده شود. به کار بردن دریل های ضخیم برای این نوع از سنگ ها موجب آسیب و شکنندگی آنها خواهد شد. شاید در ابتدای کار ترک یا شکستگی دیده نشود ولی به مرور زمان و بعد از پیچ و رولپلاک کردن، آسیب های جدی تری به نمای ساختمان ها وارد خواهد شد.

پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست

 • قرار دادن پیچ در جای مناسب خود: محل قرار گرفتن پیچ نیز از دیگر نکات فنی است که اهمیت بسیار بالایی دارد. بخش پشت سنگ نما که پیچ روی آن قرار خواهد گرفت باید از ملات خوب و مقاومی برخوردار باشد. برخی از بخش های سنگ نماها خالی بوده و ملات در آن به خوبی قرار نمی گیرد. حین کار و موقع سوراخکاری سنگ با دریل می توان این بخش ها را تشخیص داد. بهتر است از قرار دادن پیچ در این نقطه ها جلوگیری کرد.
 • انجام کار پیچ و رولپلاک روی سنگ نماهای ترک خورده: تمام اطراف سنگ هایی که ترک خورده اند باید پیچ و رولپلاک شوند. انجام این کار از افتادگی و شل شدن سنگ نما جلوگیری می کند و دیگر جای نگرانی وجود نخواهد داشت.
 • در نظر گرفتن زیبایی و ظاهر نما: یکی از مهمترین موارد و نکاتی که بعد از اتمام پیچ و رولپلاک نمای ساختمان برای کاربر مهم است، زیبایی ظاهری نمای ساختمان می باشد. رعایت اصول لازم برای ایجاد ظاهری هم رنگ و متناسب با سنگ نمای ساختمان ها مستلزم داشتن تجربه و تخصص در این زمینه می باشد. البته فردی که این کار را انجام می دهد باید با علم رنگ شناسی نیز آشنایی لازم را داشته باشد.

امروزه روش پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدون داربست جایگزین سایر روش های دیگر شده است که طرفداران خود را نیز دارد. این روش نسبت به استفاده از داربست، ایمنی بالا و دردسر کمتری دارد. مهمترین مزیت آن نیز هزینه پایین آن برای کاربران می باشد. به کمک این روش می توان کارهای ایمن سازی نمای ساختمان ها را با کمترین هزینه و با درسر پایین انجام داد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *