پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب دلیل استفاده بالا از روش پیچ و رولپلاک نمای ساختمان‌ها، کاربرد گسترده سنگ های تزئینی در نمای ساختمان ها با هدف زیبایی است. تنوع سنگ های مورد استفاده در نماها زیاد بوده که بعد از مدتی دچار تخریب و ریزش می شوند. کاربرد روش پیچ و رولپلاک کردن نما یکی از کارهای اصولی برای جلوگیری از ریزش و بالا بردن استحکام آنها می باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این فرآیند و اجرای آن با طناب خواهیم پرداخت.

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

کاربرد گسترده سنگ های تزئینی در نما

امروزه روش پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب جایگزین اجرای این روش با داربست شده است که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. اجرای این کار که توسط راپل کاران صورت می گیرد، نیازمند تخصص و مهارت است. این افراد باید علاوه بر حفظ آرامش در ارتفاعات، بتوانند از مهارت و هنر خود جهت استحکام سازی نمای ساختمان ها نیز استفاده کنند. استفاده بسیار زیاد سنگ های تزئینی در نمای ساختمان ها نیز باعث شده تا کاربرد این روش روز به روز افزایش یابد. تنوع سنگ نما در کشور بسیار زیاد بوده ولی هر کدام ویژگی و زیبایی خاص خود را دارد. هر کدام از این سنگ نماها باید با شرایط خاص خود پیچ و رولپلاک شوند که تشخیص آن به عهده متخصصان این حوزه می باشد.

افزایش ایمنی با پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

یکی از مزیت های مهم و قابل توجه در کاربرد روش پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب، افزایش ایمنی می باشد. اگرچه استفاده از سنگ نماها تاثیر بسیار بالایی روی زیبایی ساختمان ها دارد ولی در همان اندازه نیز می تواند خطر آفرین باشد. یکی از دلایل ایجاد حوزه پیچ و رولپلاک، نبود ایمنی در سنگ نماها بوده که با گذشت زمان و شرایط جوی نیز شدیدتر می شود. در صورت عدم رسیدگی به سنگ نمای ساختمان ها، احتمال آسیب به رهگذران و خودروهایی که از مقابل ساختمان عبور می کنند، وجود دارد. شرایط جوی و آب و هوایی مثل ریزش باران های شدید و وزش بادها از دیگر مواردی هستند که می توانند در کنار بلایای طبیعی مثل سیل، باعث ایجاد ریزش سنگ نمای ساختمان ها شوند. با پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما می توان از ایجاد حوادث ناشی از ریزش سنگ نماها پیشگیری کرد.

پیچ کردن سنگ نما

مطلب پیشنهادی: راپل

حفظ زیبایی ظاهری ساختمان ها

بعد از ایمنی، حفظ زیبایی ظاهری ساختمان ها بوده که باعث کاربرد گسترده پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب شده است. زیبایی ظاهری ساختمان ها یکی از مهمترین ویژگی ها و مشخصه هایی است که روی دید افراد نسبت به بنا تاثیرگذار دارد. شکستگی، کدر و ترک خوردگی سنگ نماها همگی باعث می شوند تا زیبایی نمای ساختمان از بین برود. تمام این مشکلات معمولا بعد از گذشت یک بازه زمانی به وجود می آید که برای پیشگیری از آن سراغ روش هایی مثل پیچ و رولپلاک نما می روند. تمام افرادی که زیبایی ساختمان برایشان مهم است باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند و آن را در اسرع وقت انجام دهند.

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب و کاهش هزینه ها

هزینه هایی که صرف پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب می شود در مقایسه با هزینه های حوادث و سهل انگاری هایی که ممکن است پیش آید بسیار ناچیز خواهد بود. بسیاری از افراد شاید در اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان خود به دلیل میزان هزینه ای که برای این کار باید پرداخت شود، تعلل می کنند و حتی آن را بیهوده بدانند. نکته ای که باید در اینجا به آن توجه داشت این است که در صورت عدم استحکام سنگ نما بعد از مدتی، احتمال ریزش آن وجود دارد. با ریزش سنگ نمای ساختمان، ممکن است آسیب های جدی به افراد یا وسایلی قرار گیرد که در آن لحظه جلوی ساختمان قرار دارند. مسئولیت و هزینه تمام این حوادث نیز بر عهده صاحب ملک خواهد بود که در مقایسه با هزینه پیچ و رولپلاک نما بسیار زیاد است.

کار در ارتفاع با طناب

پیچ و رولپلاک با طناب

انجام پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب در مدت زمان کوتاه تر

نکته قابل توجه دیگری که در مورد پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب مطرح است، اجرای آن در مدت زمان کوتاه می باشد. بسیاری از کاربران که قصد محکم کردن یا تعمیر سنگ نمای ساختمان هایشان را دارند، مشکل تایم داشته و ترجیح می دهند که این کار در مدت زمان کوتاه تری اجرا شود. در گذشته که اجرای این کار با داربست انجام می شد، نیازمند تایم بیشتری بود. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از طناب در این روش، سرعت عمل نیروهای متخصص نیز بسیار بالا رفته است. در حال حاضر بسیاری از شرکت های فعال در این زمینه از طناب برای اجرای سریع و مطمئن پیچ و رولپلاک سنگ در نمای ساختمان های خود استفاده می کنند.

مهمترین اصول پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

تمام مراکز و افرادی که در زمینه پیچ و رولپلاک سنگ نما فعالیت دارند نسبت به اصول و استانداردهای آن آشنا هستند. رعایت هر کدام از این اصول باعث بالا رفتن کیفیت کار و ایجاد زیبایی ظاهری بنا می شود. مهمترین اصول در اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ها شامل موارد زیر است.

 • سنگی که مورد استفاده قرار می گیرد باید متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه باشد.
 • تخلخل پایین سنگی که استفاده می شود نیز اهمیت دارد چون در غیر اینصورت ممکن است با گذشت زمان، سنگ نما متلاشی شود.
 • باید از اتصال دهنده هایی استفاده شود که مقاومت و ماندگاری بالایی داشته باشند. استفاده از پلیمرهای مصنوعی و باکیفیت در بخش ابزار و اتصال دهنده ها پیشنهاد می شود.
 • استفاده از ابزارهای متناسب با نوع و بافت سنگ ها نیز ضروری است که می تواند کیفیت کار را تضمین کند. دریل و مته ها به عنوان اصلی ترین ابزارهای مورد استفاده در این کار هستند که باید با حساسیت بالایی انتخاب شوند.
 • قبل از شروع پیچ و رولپلاک نما باید سنگ های شل شده را به کمک چسب یا مواد مشابه محکم کرده و از ریزش آنها پیشگیری کرد.

پیچ و رولپلاک نگ نما با راپل

مطلب پیشنهادی: اب بندی نما

جلوگیری از هزینه های اضافی در انتخاب سنگ نما

یکی از دلایل اصلی استفاده از پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب، نداشتن اطلاعات کافی در انتخاب یک سنگ نمای مناسب است. با انتخاب یک سنگ نمای مناسب در ابتدای کار یا موقع پیچ و رولپلاک کردن، می توان در پرداخت هزینه ها صرفه جویی کرد. برخی از مهمترین اصول و نکات در انتخاب یک سنمای مناسب برای ساختمان ها شامل موارد زیر است.

 • سنگی که برای نما استفاده می شود باید قابلیت برش یا صیقل خوردن را داشته باشد.
 • ویژگی هایی مثل داشتن مقاومت کششی نیز از دیگر موارد مهم در انتخاب سنگ نمای مناسب است.
 • توجه به ترکیبات به کار رفته در سنگ نمای ساختمان ها نیز اهمیت دارد و بهتر است متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی انتخاب شود.
 • سنگی که استفاده می شود باید از چسبندگی خوبی در تماس با ملات برخوردار باشد.
 • ثبات رنگ در سنگ نما اهمیت دارد و باید در برابر بخار، گاز و نور آفتاب تغییر رنگ ندهد.

رعایت نکات اصولی در اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

در اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب برخی از موارد و نکات وجود دارند که باید از طرف اجرا کنندگان رعایت شوند. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • مناسب ترین نوع دریل برای اجرای این کار، نمونه های چکشی بوده و مته نیز بهتر است از نوع ۴ شیار ۲ الماسه استفاده شود.
 • دریل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند باید برای تنظیم سرعت هنگام کار، مجهز به دیمر باشند.
 • سوراخ هایی که در سنگ نماها ایجاد می شوند معمولا دارای قطر حداکثر ۷ و حداقل ۶ میلیمتر می باشند.
 • کاربرد پیچ و رولپلاک های مخصوص و باکیفیت که متناسب با نوع سنگ نما می باشند.
 • استفاده از بتونه همرنگ سنگ برای پوشاندن روی پیچ ها
 • استفاده از انکرهای پلاستیکی اچ یو دی و دی بی زد برندهای معتبر برای شرایطی که امکان پیچ و رولپلاک سنگ نما وجود ندارد.
 • استفاده از چسب های پلی یورتان و اپوکسی مگامکث برای نمونه سنگ هایی که ضخامت کمتر یا بیشتر از حد استاندارد را دارند.
 • استفاده از بست و کمربندهای فلزی مخصوص برای نگهداری سنگ های خاص در ارتفاعات

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب راپل

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

رولپلاک های مناسب نمای ساختمان ها کدامند؟

یکی از مهمترین ابزارهایی که در فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب مورد استفاده قرار می گیرد، رولپلاک ها هستند. این ابزار در انواع مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط ساختمان و نوع سنگ نما، از آن استفاده می کنند. در ادامه به بررسی هر کدام از این رولپلاک ها و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

رولپلاک های توکار ساده

یکی از کاربردی ترین نمونه ها در اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب، رولپلاک های توکار ساده می باشند. این نمونه ها دارای کاربردی ساده بوده که روی بسیاری از سنگ نماها به کار می رود. برای استفاده از این رولپلاک باید به آرامی و با چکش های مخصوص، روی آن ضربه زد. بعد از بستن پیچ در نما، حاشیه های رولپلاک باز شده و به بنا یا ملات می چسبد.

رولپلاک پروانه ای

یکی دیگر از نمونه های رولپلاک جهت استفاده در پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب، دسته بندی پروانه ای می باشد. این مدل دارای دو پره می باشد که بعد از وارد کردن آن در دیوار و محکم کردن آن توسط پیچ، پره ها در پشت دیوار یا داخل ملات گیر می کنند. این رولپلاک ها در نمونه های پلاستیکی و فلزی عرضه می شوند که نمونه های پلاستیکی برای نما استفاده می شوند. کاربرد این رولپلاک ها زمانی است که نمای ساختمان دارای استحکام لازم نبوده یا در نما از کامپوزیت و آجر استفاده شده است.

رولپلاک های فیشر

برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب در سنگ نماهایی که استحکام بالایی دارند از نمونه های فیشر استفاده می کنند. نامگذاری این رولپلاک ها از شرکت سازنده آن گرفته شده که برای دیوارهای مستحکم سیمانی و گچی به کار می روند. در ساخت این رولپلاک ها از مواد پلاستیکی مقاومی استفاده شده که ارزش آن را بالا برده است. یکی از ویژگی های مهم رولپلاک های فیشر، بالا رفتن حجم آن بعد از بستن پیچ می باشد که روی استحکام بنا تاثیرگذار است. در بناهای مقاوم سنگی و دیوارهایی که ضخامت بالایی دارند، این نوع رولپلاک ها استفاده می شوند.

رولپلاک های فلزی

یکی از کاربردی ترین رولپلاک هایی که در پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب استفاده می شود، نمونه های فلزی می باشند. این رولپلاک ها برای نماهایی به کار می روند که حجم و وزن بالایی داشته باشند. در این نماها به جای استفاده از پیچ و مهره های سنگین برای ایجاد استحکام بیشتر، رولپلاک های فلزی را مورد استفاده قرار می دهند. کار با این نوع رولپلاک ها بسیار راحت است چون با چند ضربه وارد سوراخ شده و بعد از وارد کردن پیچ در آن، خیلی محکم به سنگ نما می چسبند. کاربرد رولپلاک های فلزی باعث شده تا سنگین ترین سنگ نماها نیز به خوبی محکم شده و مقاوم شوند.

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب

رولپلاک نمای ساختمان

رولپلاک های HUD

استفاده از رولپلاک‌های HUD که یکی از همه گیر ترین نمونه‌های محصولی است، در تمام فرآیندهای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب پیشنهاد نمی‌شود. قیمت بالای این نمونه ها باعث شده تا کاربرد آن برای تمام افراد امکان پذیر نباشد. این مدل رولپلاک برای نماهایی پیشنهاد می‌شود که سنگ بکار رفته در آن خاص بوده و برای اجرای فرآیند نیازمند کاربرد دریل های هیلتی است. نمونه های HUD دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و در اندازه های ۴ و ۵ میلیمتری به کار می روند.

انتخاب هر کدام از این رولپلاک ها باید توسط افرادی انجام گیرد که نسبت به فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب تخصص لازم را دارند. این افراد بعد از بررسی ساختمان و سنگ نمای آن نسبت به کاربرد بهترین نوع رولپلاک و سایر ابزار اصلی تصمیم گیری می کنند. هیچکدام از این رولپلاک ها بر دیگری برتری چندانی ندارد بلکه کاربرد درست آن مهم است. یکی از مجموعه های فعال در این زمینه با کارشناسان و افراد باتجربه، شرکت پرشین راپل است. کارشناسان مجموعه با بررسی شرایط ساختمان و سنگ نماها، بهترین نوع ابزار را مورد استفاده قرار می دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *