پیچ کار ی سنگ نما با طناب راپل

پیچ کاری نمای ساختمان چیست و چگونه انجام می شود؟

پیچ کاری نمای ساختمان یکی از ضروری ترین اقداماتی است که برای جلوگیری از خسارات بیشتر باید انجام پذیرد. به طور کلی امروزه سبک نماهای سنگی و رومی به یکی از پرطرفدار ترین سبک های نماسازی در ایران تبدیل شده است. همین امر موجب شده تا بسیاری از کارفرمایان نمای ساختمان خود را سنگی انتخاب کنند. اگرچه به کار گیری سنگ در نما موجب افزایش زیبایی ساختمان ها می شود اما باید اقدامات ایمنی را نیز بر روی آن ها انجام داد. به طور کلی سنگ های به کار گرفته شده در نماهای ساختمان عموما پس از مدتی دچار ریزش می شوند. این عمل سبب می شود تا حد قابل توجهی ایمنی ساختمان کاهش پیدا کند. در حال حاضر بهترین روش برای مقاوم سازی سنگ های نما ساختمان استفاده‌ از پیچ و رولپلاک است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

پیچ و رولپلاک سنگ نورگیر

پیچ کاری نمای ساختمان

منظور از پیچ کاری نمای ساختمان چیست؟

به طور کلی پیچ کاری نمای ساختمان به فرایندی گفته می شود که در آن با استفاده از پیچ سنگ ها بر روی بدنه ساختمان محکم می شوند. به طور کلی پیچ از جمله قطعات فلزی به شمار می رود که دارای رزوه بوده و سنگ ها را نگه می دارد. از آنجایی که نمی توان در سطح سنگ ها رزوه ای ایجاد کرد، باید از رولپلاک استفاده نمود. رولپلاک قطعه ای لاستیکی شکل است که پیچ درون آن قرار می گیرد و محکم می‌ شود. عموما با چرخش پیچ درون رولپلاک، شکل آن تغییر کرده و سطح اصطکاک خود را در بتن و ملات پشت سنگ افزایش می دهد. به همین دلیل استفاده از پیچ و رولپلاک با یکدیگر می تواند گامی موثر برای تثبیت سنگ ها بر روی نماهای ساختمانی به شمار رود.

دلایل ریزش سنگ نما چیست؟

به طور کلی دلایل نیاز به پیچ کاری نمای سنگی بسیار متنوع است. در ادامه برخی از مهمترین دلایل ریزش سنگ نمای ساختمان آورده شده است:

استفاده از ملات نامناسب

یکی از مهمترین دلایل نیاز به پیچ کاری نمای ساختمان، استفاده از ملات نامناسب است. عدم تخصص و نظارت کافی برای روی نمای ساختمان ها می تواند این مشکل را به وجود آورد. برخی از بناهای ساختمانی به منظور افزایش سرعت نماکاری، عموما از آجر های سفالی شکسته شده و به طور کلی نخاله ها استفاده می کنند. این کار سبب می شود تا سطح تماس بتن و ملات با جداره سنگ کاهش پیدا کند به این ترتیب سنگ ها پس از مدتی دچار ریزش شده و فرو می ریزند. علاوه بر آن این احتمال وجود دارد که برخی از بنا ها نسبت صحیحی از شن و ماسه را با یکدیگر ترکیب نکنند و ملاتی با خاصیت چسبندگی پایینی تولید کنند. در این شرایط نیز به علت عدم چسبندگی مناسب ملات با سنگ احتمال سقوط آن افزایش پیدا می کند.

پیچ و رولپلاک سنگ رومی

منظور از پیچ کاری نمای ساختمان چیست؟

باران و رطوبت

از دیگر مواردی که کارفرما را ملزم به پیچ کاری نمای ساختمان می کند، می توان به باران و رطوبت اشاره کرد. به طور کلی آب به علت خواصی که دارد، در هنگام یخ زدن منبسط می شود. این انبساط در مشت سنگ ها سبب می شود تا حد قابل توجهی به سنگ نما نیرو وارد شود. این نیرو ها می توانند به مرور زمان بین ملات و سنگ فاصله ایجاد کرده و موجب ریزش آن ها شود.

سرد و گرم شدن

از دیگر دلایل نیاز به پیچ کاری نمای ساختمان سرد و گرم شدن های متوالی است. به طور کلی سنگ ها به علت خاصیت ترد و شکننده ای که دارند، در برابر سرد و گرم شدن، مقاومت بسیار کمی از خود نشان می دهند. همین امر موجب می شود تا به مرور زمان سنگ ها ترک برداشته و در نتیجه دچار ریزش شوند. از همین رو بسیاری از پيمانكاران توصیه می کنند در اسرع وقت نسبت به پیچ و رولپلاک سنگ نما اقدام شود.

طوفان و باد

از جمله مهمترین دلایل نیاز به پیچ کاری نمای ساختمان می توان به طوفان اشاره کرد. عموما این پدیده بر روی سنگ های لبه ساختمان که بیشتر در معرض باد قرار دارند، تاثیر زیادی می گذارد. عموما باد، جریان هوا را به صورت سینوسی به سطح سنگ هدایت می کند ضربات متوالی باد به سنگ ها سبب می شود تا گاهی آن ها تحت فشار و گاهی تحت کشش قرار گیرند به این ترتیب پس از مدتی این سنگ ها شل شده و احتمال سقوط آن ها افزایش پیدا می کند.

نحوه پیچ کاری نمای ساختمان

به طور کلی برای پیچ کاری نمای ساختمان باید در ابتدا جنس سنگ توسط پیمانکار بررسی شود. عموما جنس سنگ تاثیر بسزایی در پیچ و رولپلاک نما و کیفیت نهایی کار خواهد داشت. عموما سنگ های گوناگونی برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این سنگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرمریت
 • گرانيت
 • تراورتن
 • سرامیک
 • چینی

هر یک از این سنگ ها خواص مخصوص به خود را دارا هستند. از همین رو تعیین جنس سنگ بسیار لازم و ضروری است. پس از آنکه جنس سنگ تعیین شد پیمانکار باید روی سنگ و یا حد فاصل بین سنگ ها سوراخ هایی را با فواصل منظم ایجاد کند. در گام بعدی درون این سوراخ ها باید رولپلاک قرار داده شود. با محکم کردن پیچ، رولپلاک باز خواهد شد. به این ترتیب نیروی اصطکاک با ملات افزایش پیدا خواهد کرد. گل پیچ نیز می تواند تا حد قابل توجهی سنگ را نگه داشته و از افتادن آن جلوگیری کند.

چه زمان هایی برای پیچ کاری نمای ساختمان مناسب است؟

بستن پیچ بر روی نمای سنگ

پیچ کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟

از جمله سوالاتی که ذهن کارفرمایان را به خود مشغول کرده است، زمان اجرای پیچ کاری نمای ساختمان است. به طور کلی پیچ و رولپلاک سنگ نما در تمامی فصول سال امکان پذیر است. با این حال عموما به دلیل نحوه اجرا پیچ و رولپلاک سنگ نما توصیه می شود در شرایط نامناسب جوی مانند باران و طوفان های شدید، به جهت حفظ ایمنی مجریان این پروژه انجام نشود. در کل با توجه به اینکه عموما ریزش سنگ ها در هنگام تغییر هوا از سرد به گرم و برعکس بیشتر است، اکثر کارشناسان توصیه می کنند تا پیش از تغییر ناگهانی دمای هوا نسبت به پیچ و رولپلاک سنگ های نمای ساختمانی اقدام شود.

روش های اجرای پیچ کاری نمای ساختمان کدامند؟

به طور کلی روش های متنوعی برای پیچ کاری نمای ساختمان وجود دارد. اما بسیاری از این روش ها به دلیل هزینه بسیار بالایی که به همراه دارند، منسوخ شده اند. از جمله روش های اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیچ و رولپلاک نما از طریق احداث داربست

یکی از روش های قدیمی برای پیچ کاری نمای ساختمان احداث داربست است. به طور کلی مجریان برای پیچ و رولپلاک سنگ نما نیاز دارند تا به نمای مورد نظر دسترسی کامل داشته باشند. عموما احداث داربست این امکان را برای مجریان فراهم می کند. به طور کلی این روش هزینه های زیادی را به دنبال دارد. عموما هزینه احداث داربست، کرایه داربست، هزینه های مربوط به اشغال فضا و… از جمله هزینه هایی است که احداث داربست به دنبال دارد. به طور کلی این روش علاوه بر صرف هزینه زیاد، زمان اجرای زیادی را نیز می طلبد. از همین رو امروزه کمتر از این روش برای پیچ و رولپلاک نما استفاده می شود.

پیچ و رولپلاک نما از طریق کلایمر

پیچ سنگ مرمریت با دریل مخصوص

روش های اجرا پیچ کاری نمای ساختمان

از دیگر روش های پیچ کاری نما ساختمان می توان به کلایمر ها اشاره کرد. به طور کلی کلایمر ها مانند آسانسور عمل می کنند. به این ترتیب مجریان بر روی آن قرار گرفته به کمک موتور الکتریکی به پایین هدایت می شوند. این روش انعطاف پذیری را از مجریان خواهد گرفت. از همین رو امروزه این روش کمتر مورد استقبال پیمانکاران قرار می گیرد.

پیچ و رولپلاک نما از طریق طناب راپل

از جمله به روز ترین و بهترین روش های پیچ کاری نمای ساختمان می توان به طناب راپل اشاره کرد. به طور کلی طناب راپل انعطاف پذیری بسیار زیادی را به مجریان خواهد داد. از طرفی استفاده از طناب راپل می توان در کاهش زمان اجرای پروژه تاثیر گذار باشد. در این روش راپل کاران خواهند توانست با استفاده از طناب راپل به هر نقطه از نمای ساختمان که بخواهند دسترسی داشته باشند. از همین رو این روش بسیار مورد استقبال کارفرمایان و مجریان قرار گرفته است.

چه پروژه هایی با طناب راپل امکان پذیر است؟

به طور کلی پیچ کاری نمای ساختمان یکی از پروژه هایی است که می توان به استفاده از طناب راپل آن را به انجام رساند. از دیگر پروژه هایی که توسط طناب راپل امکان پذیر است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نماشویی
 • سیمان کاری
 • نصب توری مرغی
 • عایق نما
 • رزین نما
 • آب بندی نما
 • نقاشی نما

قیمت پیچ کاری نمای ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از مهمترین فاکتور هایی که پیش از پیچ کاری نمای ساختمان باید مورد بررسی قرار گیرد، قیمت آن است. به طور کلی قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان به عوامل گوناگونی بستگی دارد. بررسی هر یک از این عوامل می تواند تا حد قابل توجهی کارفرمایان را در برآورد هزینه تمام شده برای پیچ و رولپلاک نما یاری رساند. از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتفاع ساختمان

از جمله فاکتور های تاثیرگذار بر قیمت پیچ کاری نمای ساختمان ها می توان به ارتفاع ساختمان اشاره کرد. به طور کلی هر چه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد، به تبع آن مدت زمان پروژه و وسعت پروژه نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی پيمانكاران برای تسریع در زمان پروژه از تعداد نفرات بیشتر استفاده می کنند. این عمل می تواند در افزایش هزینه های ناشی از پیچ و رولپلاک سنگ نما تاثیر گذار باشد.

فرود با طناب راپل در ارتفاع

قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما

جنس سنگ

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، جنس سنگ از جمله فاکتور های بسیار مهمی است که در هنگام پیچ و رولپلاک سنگ نما باید مورد بررسی قرار گیرد. برخی از سنگ در برابر سوراخ کاری از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می دهند. به این ترتیب به راحتی سوراخ شده و هیچ آسیبی نمی بینند. این در حالی است که دردسر مجریان برای محکم کردن نما هایی با سنگ سرامیک بسیار بیشتر است. به طور کلی این سنگ ها ضخامت بسیار کمتری داشته و در برابر سوراخ کاری مقاومت بسیار کمی را از خود نشان می دهند. به طور کلی برای محکم کردن این دسته از سنگ های نمای ساختمانی باید پیج و رولپلاک مورد نظر در حد فاصل بین سنگ ها ایجاد شود.

ریزش سنگ نما

از دیگر فاکتور هایی که بر قیمت پیچ کاری نمای ساختمان تاثیر گذار است، می توان به ریزش بخشی از نما اشاره کرد. در صورتی که بخشی از نمای ساختمان دچار ریزش شده باشد، مجریان باید در وهله اول نسبت به اندازه گیری و برشکاری سنگ اقدام کنند در مرحله بعد باید سنگ را با استفاده از طناب راپل به سمت محل آسیب دیده برده و در محل خود قرار دهند. این رویه سبب می شود تا زمان و انرژی بیشتری از پيمانكاران گرفته شود که نتیجه آن افزایش هزینه ها خواهد بود. از همین رو بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند پیش از آسیب دیدن نمای ساختمانی و برای جلوگیری از افزایش هزینه های ناشی از نماکاری ساختمان، سریع تر نسبت به پیچ و رولپلاک نما اقدام کنید.

آیا پیچ کاری نمای ساختمان موجب زشت شدن آن می شود؟

پیچ کاری نما دریل حرفه ای

پیچ کاری نمای ساختمان با طناب راپل یا داربست

در حقیقت پیچ کاری نمای ساختمان در صورتی که درست و اصولی انجام پذیرد به هیچ عنوان قابل روئیت نخواهد بود. البته جنس سنگ در این امر تاثیر گذار است. در صورتی که سنگ مورد نظر از ضخامت مناسبی برخوردار باشد، مجریان می توانند آن را سوراخ کار و پیچ را درون سنگ قرار دهند. در مرحله بعد با استفاده از بتونه های همرنگ با سنگ نما نسبت به پوشاندن محل پیچ ها اقدام کنند. این عمل سبب می شود تا حد قابل توجهی از رویت شدن پیچ ها جلوگیری شود. البته باید این نکته را نیز خاطر نشان کرد که برای سنگ های نمای سرامیکی این امر امکان پذیر نیست. چرا که ضخامت این سنگ ها بسیار پایین بوده و امکان خزینه کاری در آن ها وجود ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *